Anasayfa | Bilimsel Araştırmalar | Yorumlar | Tv'de Oestro | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Mağaza

Oestro L-Carnitine Kapsül İçerik : Isırgan OtuLatince Adı : Urtica dioica

Diğer İsimleri : Dolayan diken, Gidişken otu

Bilinen Bileşimleri : Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve değdiği anda insan tenini yakan ısırıcı tüylerinde formik asit; bitkinin tamamında ise histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunur. Toprak üstü kısımları kalsiyum, potasyum ve silik asit tuzları içerir. Kökleri serbest glikozidik, B-sitosterol ve skopoletin taşır.

Özellikleri : Yakıcı tüyleriyle bilinen ısırgan otu, 50-150 cm yüksekliğe kadar uzayabilir. Yaprak kenarları dişli, tek veya çok yıllık bitkilerdir. Yapraklar insan derisiyle temas edince, kızarıklık ve yanma hissi uyandırır. Isırgan otu türleri doğa genelinde yaygındır. Yabani olarak ılıman bölgelerde yetişmektedir. Her türlü ısırgan otu Türkiye’de yetişir. Dioskurides, ısırgan otu hakkında şu ifadelere yer vermişti: “ Taze toplanmış yaprakları yaraların mikrop kapmasını ve burun kanamalarını önlemekte, mirayla birlikte hazırlanan yemeği ise menstürasyon kanamaları için kullanılır.”

Isırgandan yapılan yemeğin yılda en az 1 kere yenmesi gerekmektedir. Batı ve Güney Anadolu da ısırgan otunun genç yapraklarından yemek ve börek yapılır. Aydın yöresinde, tek başına veya yumurtayla yağda kavrulduktan sonra üzerine yoğurt dökülerek yemeği yapılır. Sağlık açısından yıl boyunca her gün 1 bardak ısırgan otu çayı içilmesinde çok fayda vardır.

Önerilen Hastalıklar : Vücuttaki fazla ödem ve iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesinde etkilidir. Anne sütünü arttırmaya yardımcı özelliği klinik deneylerle ispat edilmiştir. Vücuttaki salgı bezlerinin faaliyetini artırmaya yardımcıdır. Dahilen idrar yolları iltihaplarına, haricen ise romatizmaya karşı etkilidir. Kanı temizleyici ve iştah arttırıcı etkisi vardır. Müshil, adet söktürücü, kurt ve ateş düşürücü etkileri dolayısıyla kullanılmıştır. Son dönemde özellikle kansere karşı konmada adı sıkça geçmektedir. Ama henüz onaylanmış bir durumu yoktur. Çünkü ısırgan bütün hücreleri beslemektedir. Nefes yollarını açar, sebebi teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları için şifadır. Böbrek kumlarını döker, şeker hastalığı­na iyi gelir. Kansızlığa karşı en etkili ilaçtır. Sedef hastalığında, ısırgan yaprakları haşlanır, hastalıklı cildin üzerine konur. Canlı bitkinin sapı yere yakın bölümünden kesilerek romatiz­ma, gut, siyatik ve lumbago ağrılarına karşı doğrudan ağrılı bölgelere sürülerek kullanılır.

Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle, uzun süreli rahatlatıcı bir sıcaklık meydana gelir ve ağrılar diner. Siyatikte; ayak ekle­minden başlamak üzere, dıştan kalçaya kadar, oradan da bacağın iç tarafından topuğa kadar yavaşça sürülür. Bu durum iki kere daha tekrar edilir ve son olarak, kalçadan başlayarak aşağı doğru inilir. Isırgan kansere yakalanmadan önce çok faydalı olup bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Akciğer kanserinde kereviz, may­danoz ve ebegümeci ile birlikte haşlanarak çay gibi içilmesi önleyici etki yaptığı tespit edilmiştir. Vücuttaki fazla ödem ve iltihabın giderilmesine yardım­cı olur. Demir eksikliği ve kansı­zlığın giderilmesinde faydalıdır. Anne sütünü arttırmaya yardımcı özelliği klinik deneylerle ispat edilmiştir. Vücuttaki salgı bez­lerinin faaliyetini arttırır.

İçinde en etkin maddeler bulun­maktadır. Bu özelliği itibariyle şeker hastalığından romatizmaya ve kanserin bütün türevlerinde kullanım alanı bulmaktadır.

Isırgan Otu Yağı: Romatizma ağrılarını dindirici ve saç dökülmesinde faydalıdır.

Isırgan Tohumu: 1 kg bala 100 gr ısırgan tohumu karıştırılır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanıla­bilir. Kanser riskini azaltır.

Kullanım Şekli ve Dozu: Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş ince kıyılmış yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak taze demlenmiş çay içilir. İştahsızlığa karşı 1 yemek kaşığı dolusu bitki, yanı çay bardağı suya eklenerek yemekten yarım saat önce alını

Yan Etkileri: Kanser olmadan bir kişinin ısırganı kullanması gerek Bitki hormon ihtiva etmesi sebebiyle, kanser hücrelerini besler, yayılmayı çoğaltabilir. Kansere karşı koruyucu özelliği sebebiyle halk arasında kür olarak uygulanmaktadır. Tek başına kansere ' etkili değildir.

Ürünlerimiz

Ürünlerimiz ilaç değildir. Amaç herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek değildir. Etkiler kişiler arasında farklılık gösterebilir. Emzirme ve hamilelik döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Çocuklardan uzak serin yerde maksimum 30°'de saklayın. Jelatini açılmış kullanılmış ürünlerin iadesi yoktur.

Anasayfa | Bilimsel Araştırmalar | Yorumlar | Tv'de Oestro | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Mağaza

info@oestro.com.tr | Müşteri Hizmetleri


Tuna Sağlık Ürünleri 2005 ®©™