Anasayfa | Bilimsel Araştırmalar | Yorumlar | Tv'de Oestro | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Mağaza

Oestro Vitamin & Mineral Küç Kapsül İçerik : B3 Vitamini (Niasin)Niasin suda eriyen bir vitamindir. Nikotinik asit veya nikotinamid olarak da bilinir. Niasin sıcaklığa ve ışığa karşı oldukça dayanıklı bir vitamindir.
Niasin metabolizmada , Nikotinamid Adenin Dinükleotid (NAD) ve Nikotinamid Adenin Dinükleotid Fosfad ( NADP) koenzimleri olarak etkinlik gösterir. Niasin enerji metabolizması için önemli bir koenzimdir ve karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yakılması aşamasında enerji üretiminde görev alır.

Niasin Yetersizliğinde

Niasin yetersizliğinde Pellegra hastalığı görülür. Pellegra, sinir sisteminde bozukluklar ve deride yaralarla seyreder. Pellegra iştahsızlık, vücutta yanma hissi, halsizlik belirtileri ile başlar, derinin güneş gören kısımlarında simetrik yaralar şeklinde gelişir. Deri lezyonlarının yanı sıra sindirim sisteminde de ishal, kusma ve karın ağrıları görülür. Depresyon görülür. Pellegra niasin ile tedavi edilir.

Alkoliklerde, Hartnup hastalığında, karsinoid tümörlü bireylerde niasin yetersizliği görülebilir.

Kalbiniz İçin;

Niasinin kolesterol düşürücü etkisi vardır. Total kolesterol ile birlikte LDL-Kolesterol ve Trigliseridleri de düşürür ( 3 g /gün) . HDL-Kolesterolü ( iyi huylu kolesterol) arttırıcı etkisi vardır.

Niasin, ateriosklerozda, hodgkin hastalığında,depresyonda,şizofrenide,migren ve ödem gibi rahatsızlıklarda da Tedavi aracı olarak kullanılır.
Ancak uzun süre yüksek doz nikotinik asitin, diyabet belirtileri, karaciğer bozukluğu ve peptik ülsere sebep olma olasılığı vardır. Bunun yanı sıra diğer kolesterol düşürücü ilaçlarla alındığında kaslarda erimeye neden olur.

Nikotinik asit alımı histamin salımını arttırarak yanma hissine sebep olmaktadır.

Niasin Gereksinimi

Karaciğerimizde aldığımız elzem olan amino asitlerden biri olan triptofandan niasin elde edilir. İyi bir beslenmeyle alınan 60 mg triptofandan niasin elde edilir. Dolayısıyla niasin gereksinimi triptofan alımına bağlı olarak değişir. Niasin alımı 6,66mg/1000kcal şeklinde önerilmektedir. Niasin gereksiniminde enerji tüketimi arttığında artmaktadır. Günlük ortalama niasin gereksinimi 13-16 mg'dır.

Niasin günlük olorak çok yüksek dozlarda alındığında kaşıntı, bağırsak bozukluğu, bulantı kusma, sarılık, karaciğer ve şeker hastalığına sebep olur.

Kaynakları

Yiyeceklerdeki niasin serbest yada proteinlere bağlı olarak bulunur. Hayvansal dokularda ve baklagillerde serbest haldedir. Ancak tahıllar da bağlı olarak bulunur ve bu nedenle tahıllardaki niasinin biyoyararlılığı daha düşüktür.

Kaliteli protein ihtiva eden besinlerin triptofan içerikleri de yüksek olacağından, bu besinler niasin açısından zengin sayılırlar. Tavuk, hindi, kırmızı et, yumurta, peynir, balık, süt.

Maya niasinden son derece zengindir. Dolayısıyla mayalanmış besinlerde niasinden zengindir.

Bulgur ve kuru baklagiller de niasin için iyi kaynaktırlar. Kahve de iyi bir niasin kaynağıdır.

Yiyeceklerin kaynatma sularının dökülmesi niasinden kayıplara sebep olmaktadır.

Bezelye, patates, yeşil yapraklı sebzeler de niasinin iyi kaynaklarıdırlar.

Mısırda ise niasin bağlı halde bulunur, ayrıca mısırın triptofan içeriği de düşüktür. Bu sebeplerle mısır tüketiminin çok olduğu durumlarda niasin gereksiniminin karşılanması güçleşir.


Ürünlerimiz

Ürünlerimiz ilaç değildir. Amaç herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek değildir. Etkiler kişiler arasında farklılık gösterebilir. Emzirme ve hamilelik döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Çocuklardan uzak serin yerde maksimum 30°'de saklayın. Jelatini açılmış kullanılmış ürünlerin iadesi yoktur.

Anasayfa | Bilimsel Araştırmalar | Yorumlar | Tv'de Oestro | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Mağaza

info@oestro.com.tr | Müşteri Hizmetleri


Tuna Sağlık Ürünleri 2005 ®©™